The Rt. Reverend Stephen Robson

Bsc.   Mth.   JCL.   STD.

by the grace of God and favour of the Holy See

IX Bishop of Dunkeld

Born Carlisle, Ist April 1951: Educated Caldey Grange, Carlisle and Lanark Grammar Schools: Edinburgh University (Bsc. 1974, Mth 1988): St. Andrew's College, Drygarnge. Ordained, Our Lady and St. Joseph's, Carlisle, 17th March 1979.Served in Kirkaldy, Edinburgh, Duns and Eyeymouth, Dunbar, East Calder, North Berwick and Broxburn; Staff, St. Mary's College, Blairs; Spiritual Director, Pontifical Scots College, Rome 1998 - 2006 (STD, Pontifical Gregorian University, 2003; JCL, 2006); Episcopal Vicar for Education; Chancellor 2007 - 2013. Nominated Titular Bishop of Tunnuna and auxiliary, 8th May 2012; Ordained 9th June, 2012;Installed as IX Bishop of Dunkeld 9th January 2014.

The Bishop's speech at his Episcopal Installation